شرایط کیفی

اگر چیزی برای گفتن داری بگو!

صدای نوجوان یک پلتفرم است که مطالب شما را منتشر می‌­کند. این مطالب از نوجوانان سراسر کشور به دست ما می‌­رسد. از همۀ نوجوانان دعوت می‌­کنیم که مطالب‌­شان را بنویسند و آنها را با مخاطبین صدای نوجوان به اشتراک بگذارند.

مطالب شما می­‌تواند در مورد هر موضوعی (اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، آموزشی و …) باشند و در هر قالبی(مقاله، فیلم، نقد، داستان، مصاحبه، شعر و …) ارسال شوند.

برای حفظ یک کیفیت معین برای خوانندگان، صدای نوجوان فقط مطالبی را منتشر می‌کند که شرایط کیفی زیر را داشته باشند. البته اگر مطلبی که به دست­‌مان می‌­رسد، این شرایط را نداشت، با کمک خودتان آن را بهبود می­‌بخشیم و بعد منتشر خواهیم کرد.

بنابراین قبل از ارسال متن خود بررسی کنید که:

مطلب شما دربارۀ دیدگاه­‌تان در مورد یک موضوع است

فرقی نمی‌­کند که این موضوع، جدی باشد یا سرگرم­‌کننده، جهانی باشد یا یک موضوع محلی، فقط مطمئن شوید که افکار شخصی خود را بیان کنید.

مطلب شما ساختار منسجمی دارد

فرمت مطلب شما هرچه هست، مطمئن شوید که دارای یک مقدمه است که در آن موضوع را معرفی می­‌کنید، یک بخش اصلی که در آن موضوع را توضیح می­‌دهید و برای مخاطب خود باز می‌­کنید، و یک بخش نهایی که در آن جمع­‌بندی می‌­کنید. کوتاه و مختصر نوشتن مطلب شما را جذاب‌­تر می‌­کند.

مطلب شما شفاف است

اطمینان حاصل کنید که متن شما نه تنها برای خودتان، بلکه برای خوانندگان نیز شفاف و روشن است. این بدان معنی است که گاهی اوقات باید جزئیاتی را توضیح دهید که ممکن است برای خودتان بدیهی باشد، اما برای خوانندگان اینطور نیست. همیشه قبل از شروع به نوشتن یک طرح کلی از مطلب خود تهیه کنید. این کار به شما امکان می­‌دهد تا افکارتان را مرتب کنید.

مطلب شما نه خیلی طولانی است و نه خیلی کوتاه

طول مناسب مطلب خود را پیدا کنید. مطمئن شوید که مطلب شما حداقل 200 کلمه و حداکثر 1000 کلمه باشد. البته شعرها استثنا هستند.

مطلب شما از منابع مناسب استفاده و به آنها اشاره می­‌کند

ما از شما انتظار نداریم که منبع هر خط از متن خود را مشخص کنید. لطفاً این کار را نکنید! با این حال، اگر وقایع یا اعدادی را در مطلب خود ذکر می‌­کنید، منبعِ آن را مشخص کنید. مطمئن شوید که منابع شما قابل اطمینان و معتبر هستند.

املاء و دستور زبان تا چه اندازه اهمیت دارد؟

مهم این است که مطلب شما خوانا و برای دیگران قابل درک باشد. نوشتن با جملات ساده و کوتاه می‌­تواند به انتقال واضح پیام شما کمک کند. همیشه قبل از ارسال مطلب، کار خود را تصحیح کنید. همچنین شاید بد نباشد که از کسی بخواهید قبل از ارسال، مطلب شما را بخواند.